Concursul național studențesc de matematică “Traian Lalescu” și Sesiunea științifică națională de matematică și informatică.

În perioada 25-27 noiembrie 2021, Universitatea Transilvania din Brașov și Fundația Traian Lalescu, sub auspiciile Ministerului Educației, organizează următoarele evenimente:

Concursul național studențesc de matematică Traian Lalescu” și Sesiunea științifică națională de matematică și informatică.

Secțiunile concursului Traian Lalescu” sunt următoarele:

Secțiunea A – facultăți de matematică și informatică ( Anul I-II-III);

Secțiunile B și C:

B1 – facultăți tehnice - profil electric: facultăți de automatică, calculatoare, electronică, telecomunicații etc.( Anul I);

C1 – facultăți tehnice - profil neelectric: facultăți de mecanică, construcții, hidrotehnică, energetică etc.( Anul I);

B2 – facultăți tehnice - profil electric: facultăți de automatică, calculatoare, electronică, telecomunicații etc.( Anul II);

C2 – facultăți tehnice - profil neelectric: facultăți de mecanică, construcții, hidrotehnică, energetică etc.( Anul II);

Secțiunea D – MATEMATICI SPECIALE - facultăți tehnice ( Anul II-III).

Data limită de înscriere la concurs este 7 noiembrie 2021. Înscrierea studenților și a profesorilor însoțitori se face de către profesorul coordonator al echipei la adresa de email: minculeten@yahoo.com

La fiecare secțiune se pot înscrie maxim 4 studenți de la fiecare universitate.

Secțiunile sesiunii științifice sunt următoarele:

Matematică (licență/master);

Informatică (licență/master).

Data limită de înscriere la sesiune este 7 noiembrie 2021. Înscrierea studenților și a profesorilor însoțitori se face de către profesorul coordonator al echipei la adresa de email: minculeten@yahoo.com

La fiecare dintre cele două secțiuni ale sesiunii se pot înscrie maxim 2 studenți (licență/master) de la aceeași universitate.

Cazarea și masa participanților vor fi asigurate de către Universitatea Transilvania din Brașov.

Cheltuielile de transport și diurnă (dacă se acordă) vor fi suportate de universitățile participante.

Desfășurarea evenimentelor se va face cu respectarea reglementărilor în vigoare referitoare la COVID, în perioada 25-27 noiembrie 2021.

PROGRAMA CONCURSULUI NAȚIONAL DE MATEMATICĂ “TRAIAN LALESCU” -2021 PENTRU STUDENȚI

REGULAMENT DE DESFĂȘURARE A CONCURSULUI

REGULAMENT DE DESFĂȘURARE A SESIUNII